Resultat 1 till 10 av 32

Ämne: DVB undertexter VTi

Hybridvisning

Föregående inlägg Föregående inlägg   Nästa inlägg Nästa inlägg
  1. #1
    Medlem
    Reg.datum
    Sep 2008
    Inlägg
    103
    Tackad
    6 gånger
    Aha okej. Ingen som testat med CD-kort?

  2. #2
    Seniormedlem
    Reg.datum
    Feb 2012
    Inlägg
    180
    Tackad
    21 gånger
    Texten fungerar för mig på Canal Digital CI+. Dock har inte C More Fotboll HD eller Hockey HD någon textning så kan inte testa just dom kanalerna. Men tex Discovery, Animal Planet osv så fungerar textningen när modulen avkodar. Textningen är okrypterat så det ska inte spela någon roll om det är CI+ eller vanlig CI. Testa VTi istället för OpenATV då jag vet att det fungerar där. Dom systemen är väldigt lika.

  3. #3
    Fast på Comhem får jag det inte att fungera. Jag har testat Med både VTI och OpenAtv. När jag kör Hd kanaler med Ci+ så fungerar texten innan bilden kommer och någon sekund efter att bilden kommit och sedan försvinner den.
    Jag är 100% säker att jag valt svensk dvb text. På icke HD kanaler fungerar texten. Är det någon som fått Comhem att fungera med text på HD kanaler på en Vu+ Duo 2 med Ci+ modul?

    Har jag fått en klonbox? Finns det något sätt att kolla om det är en klon.

  4. #4
    Seniormedlem
    Reg.datum
    Dec 2004
    Inlägg
    4 250
    Tackad
    122 gånger
    har inget med klon att göra.
    Texten ska funka oavsett orginal eller klon och den ska fungera oavsett om du kan avkoda kanalen eller inte då det är okrypterat.
    Det funkar också på OpenATV på alla kanaler så om det inte funkar med CI+ så måste det vara nåt i deras lösning som buggar.
    DM8000CC 1TB HDD DVD - OpenPLi
    HTPC: Intel Core i5 2320 8GB 500GB HDD + Kodi
    Epson TW3200, Euroscreen Black Grey 86"
    ESXi med bla Tvheadend Server + HDHomeRun HDHR3-4DC
    Raspberry Pi 4 - LibreELEC
    Revolut https://revolut.com/sv-SE/referral/andreaa5w Vimla https://vimla.se/?202112012015449961 Tibber: https://invite.tibber.com/dc6f62be

  5. #5
    Seniormedlem
    Reg.datum
    Feb 2012
    Inlägg
    180
    Tackad
    21 gånger
    ComHem verkar kryptera undertexterna. Det gör inte Canal Digital, därfär det fungerade för mig där. Testade Outdoor Channel HD på ComHem och när jag spelade in så var undertexterna krypterade. Du får skriva på OpenATV:s och VTi:s forum om detta felet.

  6. #6
    Seniormedlem
    Reg.datum
    Dec 2004
    Inlägg
    4 250
    Tackad
    122 gånger
    Kan ju vara Enigma2 som inte kan hantera krypterad text helt enkelt.
    DM8000CC 1TB HDD DVD - OpenPLi
    HTPC: Intel Core i5 2320 8GB 500GB HDD + Kodi
    Epson TW3200, Euroscreen Black Grey 86"
    ESXi med bla Tvheadend Server + HDHomeRun HDHR3-4DC
    Raspberry Pi 4 - LibreELEC
    Revolut https://revolut.com/sv-SE/referral/andreaa5w Vimla https://vimla.se/?202112012015449961 Tibber: https://invite.tibber.com/dc6f62be

  7. #7
    Grr jag får väl använda boxen som dörrstopp. Varför är det alltid de som vill göra rätt för sig som drabbas av leverantörernas krypteringslösningar.
    Varför i hela friden kryptera texten? Är säkert inte prioritet att lösa detta varken hos de som implementerat CI+ (VTI OpenATV) eller de som jobbar på enigma2 imagen.
    De bor i länder som dubbar för det mesta och det kanske bara är Comhem som envisas med textkryptering. Får väl byta tv leverantör.

  8. #8
    Seniormedlem
    Reg.datum
    Feb 2012
    Inlägg
    180
    Tackad
    21 gånger
    Texten syns om man tar ur modulen så den är faktiskt inte krypterad, fel av mig. Däremot fungerar den inte när den avkrypteras av boxen. Konstigt fel :s

Liknande ämnen

  1. idx/sub undertexter
    Av kermith i forum Dreambox
    Svar: 2
    Senaste inlägg: 2011-11-10, 21:27
  2. Undertexter VLC
    Av jimihendrix i forum Dreambox
    Svar: 1
    Senaste inlägg: 2008-05-27, 23:28
  3. Undertexter CD och V**S*T
    Av RolandS i forum DGStation
    Svar: 9
    Senaste inlägg: 2008-01-23, 18:55
  4. Undertexter, en URL.
    Av humlan57 i forum Övrigt
    Svar: 1
    Senaste inlägg: 2005-11-03, 20:47
  5. DVB-undertexter i SVT...
    Av erikbrannlund i forum Boxer
    Svar: 1
    Senaste inlägg: 2005-02-11, 14:45

Taggar för det här ämnet

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
stöd oss
ComHit.net är en ideell sidan som drivs helt utan reklamintäkter, detta för att du som användare ska slippa all störande reklam och diskutera de saker du är intresserad av.
Skulle man däremot känna att man vill donera en slant för att hjälpa ComHit.net att bli bättre är ni välkomna att donera via länken nedan.

https://www.paypal.me/comhit/
Följ oss