Tjenis TheSwede1970 och alla andra med .
Hur får man igång ci+ modulen? har själv köpt en strong ci+ canal digital, som jag ej får igång.
Min setup: Vu+ solo2 med Blackhole3.01c, Mgcamd1.38+Oscam-svn11179. (har även testat med VTI v9 med)
Har ringt CanalDigital och aktiverat modulen, låtit boxen stå på i flera dagar på lite olika HD-kanaler från cmore.
Det enda som händer är meddelande från CI: Kein zugang nicht aktiviert (statuscode 1, eller 4 beroende på kanal) Är inte modulen aktiverad iaf, eller vad?
Behöver jag lägga in någon speciell info i boxen för att det ska funka?
Ska jag ha någon speciell cam på eller ska det fungera oavsett vad man kör för cam, eller ska boxen stå på common interface?
Skulle bli väldigt glad över all hjälp för att få igång detta.
Törs inte ringa C.D igen heller ifall dom börjar fråga en massa om vad jag har för box m.m (vad säger jag då)
Som ni förstår så är jag inte jätteduktig på confar osv så jag tar tacksamt emot en beskriving, skriven till en riktig superNOOB :-p
Tack på förhand




Svara med citat

