Citat Ursprungligen postat av DennisOlof Visa inlägg
Intressant, jag kan bara instämma, dom som vill komma åt comhit från utlandet får lov att köra via VPN eller liknande anser jag, eller som deas skriver, att man kan få sitt IP nummer upplåst förutsatt det inte ändras dynamiskt, beror på vart man befinner sig, vilken leverantör osv.

Du skrev 90% betyder det att geo blockering inte är hundraprocentig ? eller är det så att man inte kan stoppa alla IP nummer från dessa länder ?

Använder ni någon tjänst för att stoppa detta, har för mig jag tittade förut på nätet och då kunde man köpa på sig tjänster för att kunna använda sig av geo blockering.
Dom kan väl också använda vpn tunnlar och använda "svenska" ipnummer ??
*********
För att få bukt på alla DDoS attacker som vi drabbas av till och från har jag under julen analyserat var trafiken från dessa attacker kommer ifrån. Efter en sammanställning av denna data så har jag sett att 90% av alla attacker kommer från 6 länder. Dessa är Iran, Japan, Thailand, Turkiet, Kina och Ryssland. Därför har jag valt att spärra alla ip-adresser som är tilldelade dessa länder. Detta är ingen 100 procentig lösning, men förhoppningsvis kommer den att minska attackerna en del. Vi kommer utvärdera framöver och se hur pass bra det hjälpt.

Skulle något ha blivit fel och kanske en ip-adress blivit blockerad av misstag och ni inte kommer in, vänligen maila support@comhit.net med ert användarnamn och er ip-adress så löser vi detta.

Gott nytt år på er alla medlemmar önskar ComHit.net Crew