Det är väl bara att testa att köra OScam, Benkebus har ju Openpli det väl bara att ladda hem Oscam i boxen o testa och återkomma med resultatet. Förändringarna på 090F korten gjorde Viaspratt i våras.
Jag har klippt lite från andra forum
Viasat bytt ut frekvensen på hur ofta koderna byts ut. Vad jag sett så består ECM av två nycklar, varav ena nyckeln byts hela tiden ut. Det innebär att den andra nyckeln är samma vid ett byte. Vid nästa byte så ändras den andra nyckeln. Men när bägge nycklarna ändras för vi frysningen. Om detta beror på att VIA byter ut bägge samtidigt eller om de endast ändrat tiden mellan två byten, det vet jag inte. Men om det är så och om begäran från softcam kommer lite i ofas, så kan man alltså missa ett skifte och då blir det helt plötsligt att bägge CW har ändrats.
Jo, det verkar som att Viasat ibland skickar ut en ny krypteringssignal där bägge nycklar bytts ut, och inte som normalt bara bytt ena. Då känner Mgcamd av att det är något fel pch det blir en frysning. Eventuellt skickas det ut så snabba byten att newscs inte hänger med och därför upplever att bägge nycklar bytts ut.
Jag laddade ner oscam till en burk. Men den hoppade inte igång. Jag har sökt lite nå nätet men får inte ut så mycket.
Kan jag köra oscam mot min Newcs server ? i så fall, Är någon inställning som jag måste göra som skiljer sig mot mgcamd ?
Debian med NewCs
DM8000HD Gemini2/DM100 med mgcamd
HTPC 4 core Win7/Yamaha RX-V1400
Ford 34 Hotrod 3W cupe
Chev LS1 BDS 871 BLOWER POWER