tack för hjälpen, väldigt uppskattat. Det fungerade utan problem. Nu syns boxen i nätverket och jag kan logga in med root som användarnamn via fttp. Bara att konstatera att fabriksåterställning inte återställer användarnamn och lösenord.
Nu när jag fått så värdefull hjälp så skall jag bara vara lite besvärlig och fråga gällande inställninen av tuners för Canal digital och Viasat. PÅ min andra box står Canal digital på ingång A och Viasat på ingång B. Vilka satelliter skall jag välja i listan för tunerinställningar för dessa två? Bläddrat runt men finns snarlika varianter där skillnaden vad jag kan se är att någon sluta på "ku" och den andra på "ka" osv. Har ju lyckats med detta förut men nu blir jag osöker på vilka satelliter jag skall använda.
Nu när jag får upp båda boxrarna i nätverket så vore det bra att byta namn på någon av dem så de inte heter samma. Någon som vet var man gör det?
Återigen, tack för er hjälp.