Citat Ursprungligen postat av jippe Visa inlägg
Det står ingenstans att de kommer att släcka SD sändningarna, de kommer att fortsätta att parallellsända i både SD och HD, fast båda versionerna kommer att använda mpeg4 och därmed kräva HD box och därmed kan de köra hårdare parning av korten.
Sålänge viasat vill ha 129kr extra i månaden (utöver det man redan betalar för de kanalpaket man valt) så är de tvungna att även sända ut i SD, alla vill ju inte betala extra för HD. Men visst de kanske höjer priset 129kr/mån längre fram och därmed "bjuder på" HD!
Från Vias hemsida:
Kan jag ha kvar den gamla sändningstekniken om jag vill?
Viasat kan tyvärr inte behålla dubbla sändningstekniker utan måste välja en sändningsteknik för varje kanal. För att framtiddssäkra TV-tjänsten har vi valt att följa den globala standarden som dessutom möjliggör plats för fler kanaler på satteliten.

Frågan är om det blir svart i rutan för oss som har korten pairade till en Sd box, den 1/1 (sport/film) respektive 1/3 (resten)...?