Resultat 1 till 10 av 19

Ämne: 800HD C. Hardware could not be verified. ?

Trådad visning

Föregående inlägg Föregående inlägg   Nästa inlägg Nästa inlägg
  1. #19
    Seniormedlem
    Reg.datum
    Nov 2010
    Inlägg
    278
    Tackad
    2 gånger
    Citat Ursprungligen postat av jippe Visa inlägg
    piper/tjuter det i nån komponent på moderkortet så är det troligen i nån liten spole det tjuter, nånting orkar inte hålla rätt spänning. Kolla så nätagget är ok o att det håller rätt spänning även med boxen inkopplad. Kolla om nån större kondensator är uppsvälld, byt den i så fall.
    Elektrolytkondensatorer har en tendens att torka ut med tiden, speciellt om boxen gått varm ofta och länge, extra vanligt på billiga kina-kloner eftersom detta ofta är lite sämre/andrasortering på komponenterna. Det är inte säkert att det syns utanpå om de torkat ut, men de håller inte rätt värde längre. På en dm800hd finns en "testanslutning", några pinnar inne på moderkortet där man ska ha 3,3v 5v o några spänningar till, mät med en multimeter att dessa spänningar är korrekta och ligger stabilt, det troliga är att någon av spänningarna dippar lite varje gång det tjuter o bilden försvinner.
    Har du lnb-kabel inkopplad? Har det betydelse om den är i eller av? Har du en extra tuner liggande kan du prova att byta. Testa att koppla ur hårddisken om där är nån i. (bort med allt extra som drar ström). Sitter där en fläkt på moderkortet så koppla ur denna tillfälligt, löser det problemet så ta drivspänning till den nån annanstans ifrån, tex en extra usb-laddare (5v) kör inte för länge utan fläkten igång bara.
    Är det inget av detta så har troligen boxen gjort sitt, inte mkt lönt att lägga ner tid på att försöka hitta o byta ut den komponenten som felar, möjligen om du har en till likadan trasig box liggande så kan man få ihop en som funkar (har jag själv lyckats med, genom att ta displaykortet/frontpanelen från den ene o moderkortet från den andra, men den boxen är inte helt 100 stabil utan blev extrabox i källaren)
    du har nog rätt
    pin 4 o 5 dippar
    pin 4 0,5 till 3,5
    pin 5 1 till 4,7
    https://jb8a8f8.com/support/index.ph...t-2013-jpg.21/

    säger det vilka komponenter som strular?

    EDIT:
    https://jb8a8f8.com/support/index.ph...out_p5-jpg.22/
    Senast redigerad av Hary_ den 2017-12-05 klockan 18:25.

Liknande ämnen

  1. Svar: 4
    Senaste inlägg: 2020-10-16, 12:59
  2. Original 800HD eller Clone 800HD SE
    Av mrmomeni i forum Dreambox
    Svar: 5
    Senaste inlägg: 2013-08-06, 13:07
  3. Dm 800hd pvr + hdd
    Av grebnev i forum Dreambox
    Svar: 1
    Senaste inlägg: 2013-01-03, 13:58
  4. Skillnad på 800HD och 800HD SE
    Av mrmomeni i forum Dreambox
    Svar: 5
    Senaste inlägg: 2011-10-17, 21:18
  5. hardware to see astra och dyl?
    Av lacrits68 i forum Övrigt
    Svar: 4
    Senaste inlägg: 2005-01-31, 17:48

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
stöd oss
ComHit.net är en ideell sidan som drivs helt utan reklamintäkter, detta för att du som användare ska slippa all störande reklam och diskutera de saker du är intresserad av.
Skulle man däremot känna att man vill donera en slant för att hjälpa ComHit.net att bli bättre är ni välkomna att donera via länken nedan.

https://www.paypal.me/comhit/
Följ oss