Resultat 1 till 10 av 13

Ämne: Vad gör jag för fel?

Trådad visning

Föregående inlägg Föregående inlägg   Nästa inlägg Nästa inlägg
  1. #5
    Seniormedlem
    Reg.datum
    Mar 2012
    Inlägg
    187
    Tackad
    7 gånger
    Citat Ursprungligen postat av Schwede30 Visa inlägg
    TV4, är det på "frekvens", 11216?

    Den "frekvensen" är jättestark (i Växjö i alla fall). Jag brukar använda den för den första grovställningen. Sedan kan du andra "frekvenser" att finställa med. Dubbelkolla så att de fortfarande används då CD har flyttat en del kanaler på sistone. Tänk på att du kan röra parabolen uppåt och nedåt och vrida på LNBt också. Hur stor parabol har du?
    Vad jag kan se så ligger TV4 på 10934.
    Jo, jag har försökt att justera parabolen i alla håll o riktningar och även skewen med. Men det enda som händer är att dom kanaler som har mer eller mindre 100% stryrka och kvalitet blir sämre.
    Är en CD parabol, dom är väl 60cm tror jag.
    Använder CD's orginalbox och utgår från att man inte ska behöva göra några avancerade inställningar. Fick en uppdatering av den, var det första som hände när jag fick kontakt med satelliten.

    Kan lägga till att det är en hel drös andra kanaler som fungerar. Discoverykanalerna, eurosport, TV3 mm
    Men även några som inte fungerar, bland annat SVT1, Comedy central.
    Senast redigerad av kaptenmorgan den 2017-12-30 klockan 08:40.

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
stöd oss
ComHit.net är en ideell sidan som drivs helt utan reklamintäkter, detta för att du som användare ska slippa all störande reklam och diskutera de saker du är intresserad av.
Skulle man däremot känna att man vill donera en slant för att hjälpa ComHit.net att bli bättre är ni välkomna att donera via länken nedan.

https://www.paypal.me/comhit/
Följ oss