Resultat 1 till 10 av 10

Ämne: satelit motagar kort till datorn

  1. #1

    satelit motagar kort till datorn

    skulle nån här kunna tala om vilket satelit kort man skall ha till datorn .. jag kollade runt lite men det fanns typ hur många som hellst att välja på hehe :P och vilka program skall man ha i datorn för att koda av signalerna

  2. #2
    technotrend skystar1 kompatibelt kort verkar vara det som funkar bäst. Det har inbyggd mpeg2 dekoder och tv-ut så man kan koppla det till TVn direkt och få bra bild. Den inbyggda dekodern avlastar processorn så att man klarar sig med en äldre dator. Man kan köpa till CI interface och CAM så man kan använda sitt originalkort. Jag har motsvarande kort men för kabeltv och tycker ProgDVB funkar bäst för att titta och DVBControl bäst för att spela in.

    Det finns även billigare Skystar2 eller twinhan kort och dessa använder datrorns CPU för avkodningen och saknar TV-ut. Man blir tvungen att använda grafikkortets tv utgång och det blir inte lika bra. Oftast går det inte att koppla in något CI interface till dessa budgetkort heller och då blir de värdelösa om kanalerna kodas med något ej knäckt system.

    Jag köpte mitt från tyskland, från denna internetbutik:
    http://www.usa-x.org/1shop/default.php

    Läs mer om programvaror för avkodning här:
    http://forums.dvbnetwork.com
    Ronny

  3. #3
    Seniormedlem
    Reg.datum
    Apr 2003
    Ort
    Crete
    Inlägg
    782

    Ang sattelitmottagare

    Jag hade för ett tag sedan internet via sattelit, men tyvärr så kursade företaget som levererade detta efter ca: 3 månader, men jag har fortfarande kvar utrustningen, modemet är ett TECHNOTREND PCLine USB-T Box , http://www.usa-x.org/1shop/product_i...products_id=80 , jag har hållt på att labba lite med detta, men frågan är om det går av koda av några kanaler med denna ? finns endast 2 ingångar , sattelit & strömförsörjning, någon som har ett likadant ? går det köra nån typ av emulator ? har testat lite olika program, men får som sagt bara in okodade kanaler, hoppas någon av er på detta utmärkta forum har något bra svar..... :wink:
    Mvh : P-son

  4. #4
    Har du provat ProgDVB i soft mode och med yankse plugin?
    Får du in de okodade kanalerna borde du även kunna avkoda dom kodade med t.ex. yankse softcam.
    Ronny

  5. #5
    Seniormedlem
    Reg.datum
    Apr 2003
    Ort
    Crete
    Inlägg
    782
    Ok, jag ska testa, tackar för tipset
    Mvh.P-son

  6. #6
    Seniormedlem
    Reg.datum
    Apr 2003
    Ort
    Crete
    Inlägg
    782

    @ronny

    Citat Ursprungligen postat av ronnylov
    Har du provat ProgDVB i soft mode och med yankse plugin?
    Får du in de okodade kanalerna borde du även kunna avkoda dom kodade med t.ex. yankse softcam.
    Har du nån länk till där man får tag i yankse plugin?
    mvh p-son

  7. #7
    Finns det inte länkar på forumet jag länkade till?
    Prova här annars: http://yankse.dvbnetwork.com/
    Ronny

  8. #8
    Seniormedlem
    Reg.datum
    Apr 2003
    Ort
    Crete
    Inlägg
    782

    Tack,

    Ronnylov

    Mvh P-son

  9. #9

    Re: Tack,

    Citat Ursprungligen postat av P-son
    Ronnylov

    Mvh P-son
    Ja?
    Ronny

  10. #10
    ormestorp
    Gäst
    Jag såg ett kort som hette vision plus med inbyggd modul för ett programkort. Tyvärr fans detta bara för sattelit och inte för marksändningar. Finns det något liknande kort på den tyska sidan?
    I så fall skulle det innebära att man slapp ha någon "boxer" mottager och kunde dra antennen rakt till kortet ? Känner mig inte så hemma på detta........

    // Daniel

Liknande ämnen

  1. Vilket DVB-C kort till datorn?
    Av newneal i forum Hårdvara
    Svar: 4
    Senaste inlägg: 2009-09-27, 16:08
  2. Tv-kort till datorn
    Av rox i forum Övrigt
    Svar: 0
    Senaste inlägg: 2007-09-19, 15:10
  3. tv kort till datorn
    Av Dizzy_dan i forum Canal Digital
    Svar: 9
    Senaste inlägg: 2005-07-03, 12:49
  4. Tv kort till datorn
    Av comedown i forum Com Hem
    Svar: 1
    Senaste inlägg: 2003-04-22, 19:11
  5. DVB-T kort till datorn?
    Av iggy i forum Övrigt
    Svar: 2
    Senaste inlägg: 2003-03-05, 07:37

Taggar för det här ämnet

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
stöd oss
ComHit.net är en ideell sidan som drivs helt utan reklamintäkter, detta för att du som användare ska slippa all störande reklam och diskutera de saker du är intresserad av.
Skulle man däremot känna att man vill donera en slant för att hjälpa ComHit.net att bli bättre är ni välkomna att donera via länken nedan.

https://www.paypal.me/comhit/
Följ oss