Sidan 1 av 2 12 SistaSista
Resultat 1 till 10 av 11

Ämne: Nokia 9780 s som kruppar hjälp mej snälla

  1. #1
    Micke1000
    Gäst

    Nokia 9780 s som kruppar hjälp mej snälla

    Jag har fått två ränder som ligger horisontellt med rutan och ena stunden rullar dom upp ,nästa neråt o ibland ligger dom still ränderna är av svart transparant karaktär, jag har boxen kopplad direkt till tvn via scart och via vanlig antenn kabel, jag har provat att koppla ur scarten o kört via antennkabeln men samma skit, jag har kopplat ur antennkabeln till lnbn men samma skit kan boxen vara färdig för soptunnan??Lr är det någon inställning som e galen svt1,2 o 4 an funkar som vanligt via tv antenn så tv n kan det väl inte vara fel på ? tacksam för lite hjälp me detta nipponpipponet. :cry: :cry: :cry:

  2. #2

  3. #3
    Micke1000
    Gäst

    Har tittat o fipplat

    Jag kikade på sidan men blev inge klokare´, ränderna är kvar efter en fabriks reset, :doh: :think:

  4. #4
    Jag har precis samma problem. :evil:

  5. #5
    Det är sannolikt en elektrolyt i nätdelen som är kass. 47uF 400V vill jag minnas att den vara på.

    Vad som händer är att den inte filtrerar riktigt och därmed lämmnar ut skräp på dc.

    Ovanstående är givetvis inget som man fixar själv om man inte har nödvändig kunskap. Har man det, är det gjort på två minuter inklusive isär-ihopskruvning.


    // Keeefan

  6. #6
    Micke1000
    Gäst

    fixa själv?

    Är detta en komponent man kan löda om lr, finns det nått kopplings chema över boxen som man kan få tips om var man ska börja leta? :roll: :roll: :roll:

  7. #7
    Den sitter i närheten av transformatorn i nätdelen. Finns bara en, omöjlig att missa. Det hjälper inte att löda om den, den måste bytas. Du köper den på Order hemelektronik, Aritkelnummer: 47/400PHT.


    /// Keeefan

  8. #8
    Micke1000
    Gäst

    Adress?

    Hadde du den fullständiga adressen till den sidan så skulle jag bli jätteglad, jag sökte på hemelektronik men det fanns en uppsjö att välja på.

  9. #9
    Micke1000
    Gäst

    Jag hittade, tack för hjälpen

    Jag hittade, tack för hjälpen

  10. #10
    Jag har fått samma problem.......

    Micke1000: fick du den att funka.....

    Den här grejjen som måste bytas, är det svårt att göra själv. Har dålig kunskap i elektronik osv.

    Mr Soprano

Liknande ämnen

  1. Svar: 1
    Senaste inlägg: 2005-06-09, 14:25
  2. Nokia 9780 ???????
    Av fejdarn i forum Viasat
    Svar: 1
    Senaste inlägg: 2004-04-25, 10:24
  3. Nokia 9780 s
    Av SixPac i forum Viasat
    Svar: 14
    Senaste inlägg: 2004-04-17, 17:31
  4. nokia 9780
    Av hellow i forum Övriga mottagare
    Svar: 1
    Senaste inlägg: 2004-03-12, 00:02
  5. Nokia 9780
    Av triax i forum Viasat
    Svar: 2
    Senaste inlägg: 2003-09-25, 08:54

Taggar för det här ämnet

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
stöd oss
ComHit.net är en ideell sidan som drivs helt utan reklamintäkter, detta för att du som användare ska slippa all störande reklam och diskutera de saker du är intresserad av.
Skulle man däremot känna att man vill donera en slant för att hjälpa ComHit.net att bli bättre är ni välkomna att donera via länken nedan.

https://www.paypal.me/comhit/
Följ oss