Sidan 2 av 2 FörstaFörsta 12
Resultat 11 till 14 av 14

Ämne: Fundering kring hur koden är uppbyggd

  1. #11
    Citat Ursprungligen postat av gammling
    borde man inte bara kunna göra en identisk kopia på ett orginal-kort????
    Nej. Kortet är inte som ett pappersark som man kan lägga i en kopieringsmaskin. Kortet är en dator som inte berättar annat än vad den är programmerad att berätta. Självklart har tillverkaren noga sett till att det inte går att lura den att berätta för mycket, dvs de nycklar man behöver om man vill göra ett piratkort.

  2. #12
    Citat Ursprungligen postat av Knijtan2000
    låt oss säga så här
    dom har i uppsala just nu fått klart (på univeristetet) sin dator (uppbyggd av 36 stycken datorer som jobbar som en) att fungera
    den kan räkna ut saker så mycket snabbar än det nånsin gått nu säger dom..
    låt oss säga att den dator satt o räknade ut koder.. vad skulle hända då..
    vet inte hur mycket den klarar på 1 sek men men
    kan höra mig för

    //Knijtan
    Det behöver du inte. Det går inte att prova alla nycklar för att se när man hittar rätt. Det tar för lång tid. Det spelar ingen roll om man bygger snabbare datorer, de blir aldrig tillräckligt snabba, eller tillräckligt många. Läs Bruce Schneiers "Applied Cryptography" för en djupare förklaring.

  3. #13

  4. #14
    Den svagaste länken i detta kodningssystem är människan. Dvs de som gjort eller håller på att hela tiden utveckla systemen.

Liknande ämnen

  1. Undringar kring Box(er)
    Av steffo1231 i forum Boxer
    Svar: 2
    Senaste inlägg: 2008-01-04, 21:32
  2. en fundering
    Av malo i forum Canal Digital
    Svar: 4
    Senaste inlägg: 2005-01-15, 16:50
  3. En fundering
    Av satgoze i forum Canal Digital
    Svar: 5
    Senaste inlägg: 2005-01-12, 21:16
  4. Fundering
    Av Sweguy i forum Viasat
    Svar: 1
    Senaste inlägg: 2004-04-29, 12:52

Taggar för det här ämnet

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
stöd oss
ComHit.net är en ideell sidan som drivs helt utan reklamintäkter, detta för att du som användare ska slippa all störande reklam och diskutera de saker du är intresserad av.
Skulle man däremot känna att man vill donera en slant för att hjälpa ComHit.net att bli bättre är ni välkomna att donera via länken nedan.

https://www.paypal.me/comhit/
Följ oss